Didelės storos kiprietiškos vestuvės

         Kipras nuo seno garsėja kaip meilės ir grožio deivės Afroditės sala. Čia kas metus iš įvairiausių pasaulio kraštų atvyksta įsimylėjėliai sumainyti aukso žiedus ir prisiekti amžinąja meilę. Kipriečiai kaip ir graikai mėgsta švęsti gyvenimą. Kiekviena šventė kupina džiaugsmo, linksmybių ir tradicijų, kurios perduodamos iš kartos į kartą.

Sužadėtuvės 

Tradiciškai artimieji ir sužadėtiniai susirenka jaunosios namuose, kur yra palaiminami tėvų.  Jaunikio tėvai ta proga iškepa pyragėlius su sezamu (glistarkes), kurie vėliau bus dalinami kaip pakvietimas į vestuves.

Vestuvių diena

Viskas prasideda jaunosios namuose. Pirma rengiama jaunoji. Visą ceremoniją lydi tradicinė muzika ir dainos. Tėvai dar kartą laimina jaunąją. Ant jaunosios galvos ir liemens 3 kartus rišamas ir atrišamas raudonas šalikėlis, kuris simbolizuoja nekaltybę.

Tuo pat metu jaunojo draugai ir šeima ruošia jaunikį.  Vyriausiasis pabrolys nuskuta jaunikį ir padeda jam apsirengti. Visą procesą taip pat lydi muzika ir dainos. Jaunojo liemuo taip pat rišamas raudonu šalikėliu, kuris simbolizuoja vaisingumą. Tada jaunikis su visa šeima keliauja pasiimti jaunosios.

Ceremonija bažnyčioje

Tėvai atiduoda jaunąją jaunikiui prie bažnyčios durų, kur jis ją pasitinka su puokšte. Tada jie kartu žengia prie altoriaus. Ceremonijos metu kunigas duoda šventintos duonos ‘prosfora’  ir vietinio raudono vyno ‘koumandaria’, kurie simbolizuoja Dievo kūną ir kraują.

 

gea2-1

Tada vyriausioji pamergė uždeda jaunąjai ant galvos vainikėlį, kuris tradiciškai daromas iš citrinos lapų, alyvuogių ar vynuogių  šakelių arba aukso ir brangakmenių riklausomai nuo šeimų socialinės padėties, kuris simbolizuoja Dievo palaiminimą. Vyriausias abrolys tokį ar panašų vainikėlį uždeda ant jaunikio galvos. Dažniausiai pora išsaugo vainikėlius ir pakabina namuose pačioje matomiausioje vietoje, kaip jų sąjungos simbolį. Prieš užmaudami vestuvinius žiedus vienas kitam ant dešinės rankos bevardžio piršto, jaunieji apsikeičia žiedais tris kartus.

Tada kunigas laikydamas kryžių ir giedodamas apveda jaunuosius aplik stalą tris kartus, pabrolys ir pamergė seka jauniesiems iš paskos. Kunigas palaimina jaunuosius linkėdamas ilgo ir laimingo gyvenimo kartu, nuima vainikėlius ir perskiria rankas tuo būdu parodydamas, kad tik Dievas gali juos išsiskirti.

Saldieji migdolai

WHITE_ALMONDS

Kai jaunieji išeina iš bažnyčios, svečiai yra vaišinami “koufetes” kiaušinio formos cukruotais migdolais. Kiaušinėlių forma, simbolizuojanti vaisingumą ir naują gyvenimą, prasidedantį šia santuoka, o jų tvirta tekstūra simbolizuoja santuokos ilgaamžiškumą , baltas cukrus reiškia būsimo gyvenimo grynumą ir saldumą. Migdolai taip pat siūlomi nelyginiu skaičiumi, simbolizuojančiu naujosios sąjungos nedalomumą. Netekėjusios merginos gautus migdolus,  padėdamos po savo pagalvę, tikisi sapne prisišaukti joms skirtą jaunikį. 

Galiausiai jaunieji apibarstomi ryžiais ar rožių žiedlapiais linkint jiems laimės, turto ir daug vaikų. Po oficialios dalies visi pajuda link šventės vietos.

Priėmimas 

Šventės pradžioje jaunieji ir jų tėvai priima gausius sveikinimus tiek iš draugų ir giminių tiek ir iš vietinių kaimo gyventojų . Svečių priklausomai nuo šeimų finansinės padėties gali būti nuo  3000 iki 6000 žmonių.  Į vestuves kviečiami visi be išimties. Kiekvienam svečiui po sveikinimų tradiciškai įteikiamas sausainis įdarytas migdolais ‘loukoumia’. Šventės metu svečiai galės mėgautis tradiciniais valgiais ir šokiais iki paryčių.

Vestuvių burtas

Netekėjusios merginos užrašys savo vardus ant jaunosios batų padų ir gale vakaro,  kurios vardas išliks ant pado bus sekanti, kuri ištekės.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s